Górna stacja wyciągu z Pecu pod Śnieżką

Article Image

Górna stacja wyciągu z Pecu pod Śnieżką to najstarszy wyciąg krzesełkowy w Czechach, dzielący się na dwa odcinki ze stacją pośrednią Růžova Hora. Lata 2012-2014 stanowiły dla obiektu gruntowną przebudowę, jednak obecnie przekształcony został w 4-osobową gondolę. Stacja dolna przeniesiona została na niższy poziom po drugiej stronie strumienia, dzięki czemu w znacznym stopniu ułatwiono dostęp do wyciągu. W przypadku silnego wiatru powyżej 60km/h istnieje możliwość zamknięcia ośrodka, co najczęściej ma miejsce w górnym odcinku. W pobliżu obiektu zlokalizowany jest duży płatny parking, sam wyciąg czynny jest codziennie od 8 do 18, z kolei w okresie letnim od 1 maja do 31 października godzina zamknięcia wydłużana jest do 19:00.

Budowa wyciągu na Śnieżkę umotywowana była znacznie zwiększoną popularnością w drugiej połowie lat 40. Do tej pory w Czechach zlokalizowane były 4 kolejki:
-Černá hora
-Ještěd
-Pustevny
-Pláň

Wyciąg początkowo miał być poprowadzony z dolny Obří důl oraz stację pośrednią w dawnym schronisku niedaleko Domu Śląskiego - Obří boudzie. Projekt, który jednak ostatecznie zwyciężył, zakładał przejazd przez Růžovą Horę, a jego realizacja rozpoczęła się 1 listopada 1947 roku. Po 2 latach intensywnych prac, 15 stycznia 1949 roku do turystycznego użytku oddany został pierwszy, dolny odcinek wyciągu. Po próbnym otwarciu pełnej kolejki na Śnieżkę 10 listopada 1949 roku, oficjalne uruchomienie miało miejsce 1 lipca 1950 roku. Spadająca lina była jednak powodem niezbędnej przebudowy górnego odcinka na początku lat 60-tych. Pomimo początkowego, pesymistycznego założenia 16 lat eksploatacji kolejki, wyciąg ostatecznie czynnie funkcjonował 63 lata, przewożąc w tym czasie ponad 7 milionów osób. Efektem całkowitego remontu wyciągu jest obecna kolejka gondolowa. Plany obejmowały również wzniesienie ośrodka narciarskiego wokół stacji Růžova hora, jednak ostatecznie porzucono ten projekt.

Wyciąg po stronie polskiej poprowadzony jest na Kopę, skąd należy piechotą dotrzeć na Szczyt Śnieżki. Piesza wędrówka zajmuje zazwyczaj od godziny do półtorej godziny, w zależności od warunków atmosferycznych i kondycji.