Budynek Poczty Czeskiej

Article Image

Rok 1936 stanowi datę wybudowania przez Wenzela Tippelta Poczty Czeskiej Česká Poštovna Anežka, która początkowo pełniła funkcję kiosku niewielkich rozmiarów, umożliwiającego nabycie pamiątek i widokówek ze Śnieżką w roli głównej. Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte ubiegłego wieku okazały się niesprzyjające placówce, jednak w roku 1994 Jaroslava Skrbková z Pecu pod Śnieżką wyremontowała i odnowiła cały obiekt. Warto wspomnieć o tym, iż stanowi ona najwyżej położony, czynnie działający urząd pocztowy w Czechach, któremu nadano indywidualny kod pocztowy 542 91. Do dzisiaj poczta stanowi miejsce odpoczynku, w którym można zarówno wypić rozgrzewającą herbatę z rumem, jak również zakupić widokówki i niewielkie pamiątki. Szczyt obiektu wieńczy Taras Widokowy oraz znajdująca się nad nim klatka schodowa, w której umiejscowiona jest automatyczna stacja meteorologiczna CHMU. Česká Poštovna Anežka czynna jest codziennie w godzinach 10:00 - 16:00.

Rok 2008 stanowi znamienną datę dla Poczty Czeskiej, ze względu na przeniesienie jej do nowego, szklano-drewnianego budynku składającego się z aż 20000 kawałków drewna. Obiekt ten pełnił wcześniej funkcję Czeskiego Schroniska, z kolei budynek "stary" został poddany rozbiórce w roku 2009.

Jedną z tradycji rodzących się w Czeskiej Poczcie są zawody Sněžka Sherpa Cup, które swoim charakterem nawiązuja do Tragarzy wznoszących towary na szczyt Śnieżki w XIX i pierwszej połowie XX wieku. Ideą całego wydarzenia jest wzniesienie w jak najszybszym tempie plecaków ważących w zależności 40 kg bądź 20 kg w przypadku kobiet. Cała trasa o długości 6,4 km jest rekordowo pokonywana w 1 godzinę i 15 minut. Nową kategorią dla najmocniejszych, dodaną w ostatnim czasie, jest zwiększenie wagi plecaków do aż 60 kg!